Ají Panca (torkad)
500 - 1000
Capsicum Chinense

Soltorkad chilepeppar från Peru, även känd som Ají Colorado. Frukten har sluttande axlar med avlång, bred och lite böjd form. Den är dessutom mycket lik sorten Ají Brown. Ají panca kan användas i salsas, milda ceviches och fisk- eller skaldjursrätter. Styrkan är mild.

På traditionellt vis rostas frukterna på svag värme i torr stekpanna eller ugn. Därefter blötläggs frukterna i hett vatten tills de mjuknat. Ta sedan bort stjälk, fröfäste och mellanväggar. Mixa fruktköttet med lite av vattnet och lite olivolja till en puré. Passera därpå purén genom sil för att få bort skalbitar. Nu är ají panca-purén klar att användas som smaksättning.

aji-panca.jpg

Powered by Collector Logo

ANNONSER

Go to top
Copyright © 2016 Svenska Chilepepparföreningen. Alla rättigheter reserverade.
Hemsidan producerad av Korrong och Aftertaste i Joomla! som är fri programvara publicerad under GNU General Public License.