SCF:s fina chileplantor

Mässan Nordiska Trädgårdar ställdes som bekant in och därför bjuder vi ut föreningens fina chileplantor den här vägen istället. 

Plantorna är omskolade en gång och står i 8x8 cm krukor. De är lite olika utvecklade beroende på tid för sådd och sortegenskap. Höjd varierar från 10-50 cm, vissa sorter är dessutom toppade. Pris per styck varierar också, från 40, 60 till 80 kronor. SCF:s chileplantor finns i Sollentuna och kan hämtas efter avtalad dag och tid. Kontakta oss på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följande chilesorter finns att köpa som planta.

Carolina Reaper. Kräver ingen närmare presentation. Sköter du plantan rätt får du så många frukter att det räcker till grannar, släkt, vänner ... Superstark

Habanero Red. Lättodlad sort med stora mängder smakrik frukt. Extra Stark

Scotch Bonnet Red. Från Jamaica, ya man! Fruktig och god och ständigt efterfrågad. Extra Stark

Facing Heaven. Den kinesiska favoriten i wokstekning och andra maträtter från Sichuan. De koniska frukterna är enkla att torka. Räkna med stor skörd. Stark

Guindilla Larga Roja. En populär spansk sort. Plantan är tät med många små blad och stor fruktproduktion per planta. Frukten är liten eller långsträckt smal och ibland böjd, 6 - 7 cm lång och 1,5 cm bred. Fruktfärgen varierar från grönt till mörkrött vid full mognad. Stark

Naga Jolokia. Samma sort som Bhut Jolokia och givetvis mycket produktiv. Superstark

Ají Charapita. Plantan är en vild buskig växt som producerar hundratals heta, små (0,75 cm) och runda till sfäriska frukter som liknar sorten Tepín eller Chiltepin. Ají Charapita blir omkring en meter hög med uppåtväxande frukter som mognar från ljusgrönt till gult eller rött. Stark

Buda. En robust sort av typen Hungarian Hot Wax. Den anpassar sig väl och är produktiv även i kyliga mikroklimat eller miljöer med kort odlingssäsong. Plantan är kompakt, cirka 50 cm hög och extremt produktiv med en tidig och kontinuerlig skörd under hela säsongen. Stark

Elephant Trunk. En sällsynt och märklig gammal kultursort från Makedonien där den är känd som Vezena Piperka. Vezena Piperka betyder ungefär "Broderad Peppar" och syftar på det mycket dekorativa mönstret på chilefruktens yta och som påminner om elefanthud. Det är en vacker och rolig chilesort som väcker förundran hos dem som ser den för första gången. Plantan blir 80-100 cm hög och producerar 15-25 cm långa frukter som ibland skruvar sig. Fruktens färg går från grön till djupröd vid mognad. Stark

Fish Pepper. Är en gammal kulturväxt från Maryland i USA. Sorten kom till i början av 1800-talet genom en mutation från en Fresno-chilepeppar.
Fröerna togs tillvara och chilepepparn blev mycket populär bland USA:s svarta slavar som använde den i kryddstarka fisk och skaldjursrätter. Plantorna är variegerade (två- eller flerfärgade blad) och där varje blad har ett unikt mönster med vita och gröna färger. Chilefrukten genomgår en förvandling med många randiga färgvariationer under sin väg mot mognad då den blir djupröd. Stark

Hot Lemon. Vackra gula frukter med god citrussmak, en återkommande favoritplanta som vi alltid säljer slut på mässorna. Stark

Malawi Bird’s Eye. En lättodlad Bird's Eye-typ. Planta ger mycket frukt med snabb och intensiv hetta som är relativt snabbt övergående. Passar i liten såväl som stor kruka. Stark

Pebre d'Envinagrar. En ny sort från Mallorca och perfekt för inläggningar av typen feferoni. Mediumstark.

Peperoncini Calabrese. Det här är sorten du vill ha när du ska krydda dina italienska maträtter. Stark.

Peperone Ciliega Piccante. Körsbärsliknande frukter som även är kända som "Satans kyss". Den betraktas i allmänhet som en ursprunglig sort från södra Italien (Kalabrien), och som lämpar sig väl för krukodling. Stark

Pimiento Jeromín. Känd för att ingå i smakrik Pimentón de la Vera (ett röktorkat chilepulver med olika styrkenivåer). Jeromín påminner i fruktformen om en mindre Cayenne med sin långsträckta, avsmalnade och spetsiga form. Frukterna mognar relativt tidigt från grönt till intensivt rött och med en längd på 15-16 cm och bredd på 1-2 cm. Plantan blir cirka 60-70 cm hög och 30-40 cm bred. Stark

Pimiento de Oímbra. De paprikaliknande frukterna skördas gulgröna och steks i olivolja samt beströs med salt. Så gott! Mild

Rawit/Bird's Eye. Thailändsk Bird's Eye och naturligtvis perfekt för all asiatisk stark mat. Frukterna är lätta att torka. Stark

Turkisk Capia. Väldigt god smak som du kan förädla i ajvar och andra såser. Mild

Vissa av sorterna finns bara i ett fåtal exemplar. 

Vi kan också erbjuda föreningens heta t-shirt och medlemströjor, chilefröer, näringsmedel, heta kokböcker, soltorkad, rökt och rostad chilepeppar med mera.

SCF:s chileplantor finns i Sollentuna och kan hämtas efter avtalad dag och tid. Kontakta oss på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Go to top
Copyright © 2016 Svenska Chilepepparföreningen. Alla rättigheter reserverade.
Hemsidan producerad av Korrong och Aftertaste i Joomla! som är fri programvara publicerad under GNU General Public License.